• 26 lutego 2021

Charakterystyka powłok ochronnych na bazie polimoczników

powłoki polimocznikowe Bez względu na to, czy mamy na myśli elastomery, poliuretany, hybrydy, czy też powłoki natryskowe musimy wiedzieć, że technologia przetwarzania tego rodzaju materiałów posiada pewne cechy wspólne. Jedną z nich jest bardzo szybki czas niezbędny do ich utwardzania oraz to, że jest ono możliwe nawet w bardzo niskich temperaturach. Nie bez znaczenia wydaje się być i to, że są one niewrażliwe nie tylko na wodę, ale również na chemikalia i kwasy, a do tego charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami mechanicznymi i odpornością na udarność.

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku każdego systemu powlekania, o skuteczności przesądza nie tylko sama stosowana metoda. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni sprzęt, dużą rolę odgrywają przy tym odpowiednio przeszkoleni fachowcy, którzy pracują w tej branży już od dłuższego czasu. Inwestorzy często już na etapie projektu nie mogą uciec od pytania o to, jak izolować fundamenty, tarasy, piwnice i balkony, dylemat często związany jest również z tym, jakie materiały mogą być używane w przypadku izolacji specjalistycznych. Istnieje przynajmniej kilka materiałów na powłoki ochronne, którymi warto się zainteresować, jednym z najbardziej atrakcyjnych wydaje się zaś być elastomer polimocznikowy.

Dzieje się tak już choćby dlatego, że wytrzymałość polimocznika jest o wiele większa, niż ma to miejsce w przypadku powłok epoksydowych. Oczywiście, jego podstawowym zastosowaniem jest powłoka betonu, nie ma w tym zresztą przypadku. Mówimy o rozwiązaniu odpornym nie tylko na wiele substancji chemicznych, ale również na paliwa i odczynniki, trudno więc dziwić się, że materiał ten znajduje zastosowanie nawet w branżach tak wymagających, jak górnictwo, przemysł rafineryjny oraz oczyszczalnie ścieków. Wśród najbardziej interesujących zastosowań polimocznika często wskazuje się wykorzystanie go jako materiału, który może łagodzić energię budynku wtedy, gdy dojdzie do ataku terrorystycznego albo klęski żywiołowej. Inną zaletą elastomeru polimocznikowego jest jego wszechstronność kolorystyczna, w praktyce oznacza to bowiem, że można go dostosować do każdego wnętrza i obiektu.

polimocznikowe powłoki ochronne Powłoki natryskowe można wykorzystywać na wiele sposobów, choć na pierwszy plan niezmiennie wysuwa się w tym kontekście zabezpieczanie zbiorników. Nie stanowi to zaskoczenia, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniami zapewniającymi ochronę nie tylko przed korozją, ale także przed chemikaliami oraz szeregami innych naturalnych elementów typowych zarówno dla pogody, jak i dla miejsca pracy. Nie bez znaczenia jest też funkcja, jaką powłoki natryskowe pełnią w oczyszczalniach ścieków, okazuje się bowiem, że chroniąc powierzchnię są niezwykle wydajne. Często możemy spotkać je również na dachach, stanowią bowiem znakomitą warstwę ochronną tam, gdzie do izolowania dachów jest wykorzystywana pianka poliuretanowa. Ciekawym sposobem na ich wykorzystanie są też powłoki ochronne pojazdów i maszyn, możemy więc spotkać je nie tylko na samochodach ciężarowych, ale i na przestrzeniach ładunkowych samochodów typu pick-up. Wykorzystują je również twórcy parków rozrywki.

Share :

Może Cię zainteresować