• 26 lutego 2021

Izolacja natryskowa – rozwiązanie dla każdego

Aby móc wykonać izolację natryskową trzeba dysponować odpowiednim zestawem materiałów. Zawsze służą do tego dwa podstawowe składniki: izocyjanian oraz poilol. Do wykonawców są one zwykle dostarczane w osobnych beczkach o wadze około 200 kg; waga ta zależy od rodzaju takiego zestawu.

Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zestawów. System lekki o gęstości około 35 kg/m3, zestaw średni o gęstości około 45 kg/m3 oraz system ciężki o gęstości około 55 kg/m3. Gęstość to tylko jedna z wielu różnic pomiędzy poszczególnymi systemami. Aby móc dobrać idealny w danym przypadku system trzeba uwzględnić cały szereg różnych czynników. Niezwykle istotną kwestią jest na przykład odporność na ściskanie.

Niestety, jest ona często lekceważona przez wykonawców, chociaż to właśnie ona w dużym stopniu mówi nam o tym, czy dana izolacja będzie mogła posłużyć nam przez faktycznie długi czas i czy dobrze sprawdzi się ona w praktyce. W procesie technologicznym powstawania takiej izolacji na samym początku mieszane są ze sobą dwa składniki. Wcześniej następuje podgrzanie ich do odpowiedniej temperatury i transportowane specjalnymi wężami do pistoletu natryskowego. Dysza natryskowa oczyszczana jest powietrzem podawanym przez pistolet natryskowy. Cała ta technologia pozwala na bardzo czyste i szybkie wykonywanie wszystkich prac. Pomieszczenie w którym została wykonana taka izolacja nadaje się do użytku praktycznie od razu – trzeba pamiętać właściwie tylko o jego odpowiednim wietrzeniu przez pewien czas.

Share :

Może Cię zainteresować