Dlaczego warto zadbać o izolację w swoim domu?

izolacja poddasza Ceny energii w naszym kraju rosną z roku na rok, przez co koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe wykonanie w swoim domu izolacji cieplnej. Od samego początku możemy przyjąć tutaj założenie, że elementami najbardziej narażonymi na stratę ciepła jest dach oraz strop – następuje tam tak zwane zjawisko konwekcji. Istnieje wiele czynników i parametrów którymi trzeba kierować się w czasie wybierania materiału do wykonania izolacji. Wielu ludzi skupia się tutaj głównie na rzeczach takich jak opór cieplny, współczynnik lambda czy oczywiście cena – są one bardzo istotne, ale nie można ograniczać się wyłącznie do nich. Musimy również wiedzieć jak dany materiał sprawdzi się w warunkach użytkowych, przez co niezwykle istotne są kwestie takie jak szczelność, trwałość czy odporność na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne.

W większości budynków panują bardzo dynamicznie zmieniające się warunki, z którymi dany materiał musi dobrze sobie poradzić. Wełna mineralna przez wiele lat stanowiła w tej dziedzinie absolutny standard. Jest to materiał tani i stosunkowo prosty w montażu, ale istnieje przy nim szereg istotnych mankamentów. Przede wszystkim jest narażony na powstawanie tak zwanych mostków termicznych, wynikających z licznych przerw i szpar w izolacji wykonanej z takiej wełny. Doskonałą alternatywą dla tego rozwiązania jest pianka poliuretanowa, która z roku na rok zdobywa aktualnie coraz to większą popularność.

Posiada ona wiele właściwości które czynią z niej naprawdę idealny materiał izolujący. Aplikowana jest sposobem hydrodynamicznym, dzięki czemu można z niej korzystać w przypadku właściwie każdego podłoża – folia, beton czy drewno nie stanowią dla niej żadnego problemu. Po nałożeniu pianka może zwiększać swoją objętość nawet 150 razy, przez co z łatwością dociera do wszystkich szczelin i trudno dostępnych miejsc w całej konstrukcji. Pianka taka również i pod wieloma innymi względami może doskonale sprawdzać się w praktycznie każdym miejscu. Materiał ten jest ponadto bardzo trwały i może służyć w danym budynku przez naprawdę długi czas.