Nowoczesna, ekologiczna izolacja domu

izolacja domu

„Oszczędny dom” i „ekologiczne budownictwo” to coraz częściej nie abstrakcyjne frazesy, ale rzeczywistość. Ludzie coraz powszechniej zwracają uwagę na to, by ich dom był zaprojektowany i wykonany pod kątem oszczędność energii. Wielką rolę gra w tym względzie izolacja, która pomaga utrzymać wewnątrz budynku właściwą temperaturę, niezależnie od pory roku. Za komfortem mieszkańców idą automatycznie także oszczędności finansowe – trzeba kupić o wiele mniej opału, by ogrzać dom. Z tym zaś nieodłącznie wiąże się zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Zyskuje i człowiek, i środowisko – dlatego właśnie warto zapoznać się z nowoczesnymi metodami wykonywania izolacji.

Natrysk izolacji PUR

Piana PUR to materiał izolacyjny, który nakłada się bezpośrednio na ściany czy podłogi. Cząstki ściśle przylegają do ściany, tworząc wysoką adhezję, przez co izolacja jest niezwykle szczelna. Piana nie tworzy miejsc łączeń i nie wymaga spoiw, dzięki czemu nie tworzy także mostków termicznych – szczelin odpowiedzialnych za sporą część traconego ciepła. Dzięki temu powstaje solidna izolacja - przy nieco wyższych temperaturach można nawet mocno ograniczyć lub zrezygnować dostarczanie energii. W domu jest ciepło, ponieważ raz ogrzane powietrze z niego nie ucieka. Metoda nakładania piany – natrysk – pozwala na stworzenie na miejscu stosunkowo równej warstwy, niezależnie od równości podłoża.

Dlaczego warto?

Istnieją różne możliwości w zakresie ochrony budynku przed utratą ciepła. Tradycyjne materiały wymagają jednak łączeń i użycia spoiw, co niestety tworzy mostki cieplne. Zaletą piany PUR jest niewątpliwie tworzenie jednolitej, ciągłej warstwy. Izolacja nałożona natryskowo bezpośrednio na powierzchnię, którą ma ochraniać i wzmacniać, przylega do niej tworząc wytrzymałą, ale niezbyt grubą warstwę. To jedynie połowa grubości styropianu, który musiałby zostać przyklejony na ścianę w celu osiągnięcia podobnego efektu. Izolacja natryskowa wykazuje wysoką trwałość i niezmienność właściwości w czasie. Ponad to jest odporna na większość spośród używanych w gospodarstwach domowych rozpuszczalników, nie trzeba się więc martwić możliwością jej uszkodzenia na przykład w czasie remontu.

Ponadto, ta nowoczesna izolacja chroni także przez wilgocią. Zapobiega skraplaniu się pary na ścianach czy sufitach, a co za tym idzie – obniża ryzyko zagrzybienia. Wytłumia też nieco hałasy dochodzące z zewnątrz, oraz chroni budynek przez promieniowaniem słonecznym i urazami mechanicznymi spowodowanymi przez anomalie pogodowe.